O turnaji

Pražský fotbalový svaz (PFS) ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů (AŠSK) a za podpory Magistrátu hl. města Prahy (MHMP) s radostí každý rok pořádá populární dětský fotbalový turnaj pro žáky a žákyně I. a II. tříd základních škol - Dětský fotbalový pohár.

Již posedmé se tak mohou díky Dětskému fotbalovému poháru stovky malých fotbalistů a fotbalistek těšit na zábavu a potěšení plynoucí z fotbalu, které si budou moci dosyta užít společně se svými kamarády.

Hlavním cílem organizátorů poháru je přilákat k fotbalu a ke sportu obecně chlapce a dívky ve věku od 6 do 8 let, kteří v řadě případů nejsou dosud registrováni v žádném sportovním klubu a pro které se tato akce může stát vůbec první motivací k organizovanému sportování.

Patronem Dětského fotbalového poháru 2013 byl sparťanský reprezentační záložník Ladislav Krejčí. „Hrozně rád vzpomínám na mé fotbalové začátky, kdy jsme s klukama ze základky blbli s míčem od rána do večera. Fotbal mě začal bavit už tenkrát a baví mě dodnes. Proto má také tento projekt moji plnou podporu a jsem rád, že se na něm mohu alespoň částečně podílet a pomoci mu.“

V roce 2014 se stal patronem Karol Kisel, který i samotné hráče na finálovém turnaji dekoroval. „Je to skvělý projekt. U dětí jsme viděli čirou radost z fotbalu. Pamatuji si z dětských let, že jsem takové turnaje miloval a bral je hrozně vážně. Je třeba ty nejmenší vychovávat k tomu, aby měli radost z fotbalu, ale i jiných sportů. V tomto turnaji vidím velkou důležitost. Jsem rád, že můžu být jeho patronem,“ svěřil se bývalý hráč Sparty i Slavie Karol Kisel.

Rok 2015 patřil lvíčatům. Česká republika hostila evropský šampionát hráčů do 21 a fotbalová lvíčata se objevila i na Dětském fotbalovém poháru. Oficiálními patrony Pražského fotbalového svazu se stala čtveřice - Jakub Brabec, Matěj Hanousek, Karel Hrubeš a Petr Nerad - všichni tou dobou hráči pražských prvoligových klubů a odchovanci z hlavního města. Jeden z turnajů navštívil Matěj Hanousek a finalisty dekoroval sparťanský obránce, Jakub Brabec.

Pro rok 2016 se patrony poháru stali čtyři hráči pražských prvoligových klubů. Pro malé fotbalisty a fotbalistky byli pro tentokrát vzory Martin Frýdek (AC Sparta Praha), Daniel Tetour (FK Dukla Praha), Tomáš Souček (SK Slavia Praha) a Milan Havel (Bohemians Praha 1905). Daniel Tetour, který předal vítězům medaile, k Dětskému poháru poznamenal: „Na školní turnaje jsem se vždy jako malý těšil. I dnes jsem dětem tu radost záviděl. My jsme vždy učitele přemlouvali, ať jdeme hrát fotbal. Nic jiného pro nás neexistovalo.“ 

V roce 2017 se pohár uskutečnil opět pod patronací zástupců čtyř pražských prvoligových klubů. Patrony sedmého ročníku Dětského fotbalového poháru se stali Matěj Pulkrab (AC Sparta Praha), Michal Frydrych (SK Slavia Praha), Michal Hubínek (Bohemians Praha 1905) a Michal Bezpalec (FK Dukla Praha). Michal Hubínek, jenž přišel společně s Matějem Pukrabem podpořit účastníky poháru v jednom ze semifinálových kol, k turnaji řekl: „Je skvělé, že se turnaje mohou zúčastnit i děti, které fotbal závodně nehrají. Mohou tak k němu najít k cestu."  

Dětský fotbalový pohár měl také v roce 2018 podporu od patronů z řad ligových hráčů. Tentokrát jimi byly Tomáš Souček (SK Slavia Praha), Michal Šáček (AC Sparta Praha), Tonda Vaníček (Bohemians Praha 1905) a Dominik Preisler (FK Dukla Praha).

Radost z fotbalu, seznámení se a osvojení si myšlenky fair play, zábava a spolupráce s kamarády – to jsou primární motivy, kterými se Pražský fotbalový svaz snaží oslovit malé fotbalisty, fotbalistky i jejich rodiče.

Turnaje se tradičně zúčastní i zástupci mládežnických sekcí pražských fotbalových klubů, pro které je turnaj exkluzivní příležitostí k oslovení malých hráčů i jejich rodičů. Mohou je seznámit s individuálními mládežnickými koncepcemi jednotlivých týmů a nabídnout tak dětem plnohodnotnou náplň jejich volného času, spojenou se zábavou, kamarády, pohybem a fotbalem.

 

Historie

Historicky prvního ročníku Dětského fotbalového poháru organizovaného Pražským fotbalovým svazem v roce 2011 se zúčastnilo 24 týmů, což představuje cca 250 dětí. Vítězem prvního ročníku se stala ZŠ Hostýnská, která ve finálovém klání ve sportovní hale Na Děkance porazila ZŠ PORG 2:0.

Druhý ročník poháru se mohl pochlubit dvojnásobným počtem účastníků, do turnaje se tak zapojilo takřka 500 dětí z celé Prahy. Ročník 2012 nakonec ovládla ZŠ Mráčkova, která ve finále porazila ZŠ Dubeč 2:0. Finálový turnaj druhého ročníku poháru byl pořádán v prostorách ZŠ Petřiny-jih. 

Třetí pokračování oblíbeného poháru pražských základních škol přineslo přes šedesát účastnických týmů a šest stovek sportujících školáků. Třetím týmem pyšnícím se označením vítěz Dětského poháru se stala ZŠ Eden, jež ve finále předčila o jediný gól ZŠ Tupolevova.  

Čtvrtého se zůčastnilo 69 týmů z 55 pražských škol, kdy se odehrálo 262 utkání, v nichž padlo 825 branek. O prvenství se ve finále střetla ZŠ Burešova se ZŠ Nový Porg, kdy se navíc oba finalisté střetli i v repríze finále během derby pražských "S" na Letné ve speciálních dresech. Oba duely vyhrála první zmíněná škola.

Pátého ročníku se zůčastnilo 78 týmů a 707 dětí. V celkově odehraných 261 utkáních padlo 889 branek. Z celkového vítězství se nakonec radoval tým ZŠ Žernosecká před ZŠ Jílovská. Bronzový stupínek pak připadl žákům ZŠ Eden.  Dva nejlepší týmy opět obdržely speciální sady dresů, ve kterých doprovodily na hřiště hráče Bohemians Praha 1905 a Dukly Praha v rámci utkání SYNOT ligy. O poločasové pauze navíc odehrály na ploše vršovického Ďolíčku vzájemný minizápas.

Do šestého ročníku Dětského fotbalového poháru se přihlásilo 84 týmů a 746 dětí. V celkově 262 odehraných utkáních padlo 934 branek. Po penaltovém rozstřelu se z triumfu v poháru radovala ZŠ Vinoř. Poražení finalisté ze ZŠ Jižní ale nemuseli smutnit. Společně se soupeřem se totiž stali doprovodem hráčů během ligového utkání Dukly Praha a Slavie Praha a během poločasové přestávky spolu na Julisce sehráli odvetné utkání.  

Sedmý ročník Dětského fotbalového poháru opět lámal rekordy. Do turnaje se totiž přihlásilo 96 týmů z 61 pražských základních škol. Na palubovkách čtyř hal se vystřídalo 871 hráčů, kteří ve 291 utkáních vsítili 861 gólů. Poprvé v historii DFP navíc došlo k obhajobě titulu potom, co si ZŠ Vinoř svými skvělými výkony dokráčela pro celkové vítězství. Vítěz poháru, stejně jako poražený finalista ze ZŠ Nebušice, obdržel sadu dresů, ve kterých si zahrál odvetu finále během poločasové přestávky malého pražského derby mezi Slavií a Duklou v Edenu.

Také osmý ročník opět zvýšil už tak vysoko nastavenou laťku. Poprvé se podařilo překonat magickou hranici stovky přihlášených týmů. Konkrétně jich bylo 101, za které nastoupilo 970 hráčů a hráček. Ti se mezi sebou utkali v 16 turnajích a celkem 324 utkáních. Celkovým vítězem Dětského fotbalového poháru 2018 se stala ZŠ Jílovská, která ve finále porazila ZŠ Novoborskou 3:0. Finalisté se za odměnu tradičně zúčastnili ligového utkání mezi Spartou a Duklou, při kterém doprovodili hráče na hřiště a o poločasové přestávce sehráli odvetu před očima více jak 11 tisíc fanoušků.